Sanal Otobüs

Çankırı Tuz Mağarası

Çankırı Tuz  Mağarası  Bilinmeyenleri,  Tanıtımı Çankırı 2015 İstatistiklerine göre 183.550 kişilik bir nüfusa sahip olup bir önceki yıla göre artış yerine azalma görülmektedir.

Tarih olarak: Çankırı’da Neolitik Devirden (M.Ö.7000-5000) bu yana kesintisiz bir yerleşimin varlığı bilinmektedir. Çankırı sırasıyla Hitit, Frig, Kimmer, Pers, Büyük İskender, Roma, Bizans, Selçuklu, Danişment, Candaroğlu ve Osmanlı dönemlerini yaşamıştır. Bizans döneminde Germanikopolis ve Gangra, daha sonraları Kengri olarak adlandırılan il, Cumhuriyet Dönemi’nde Çankırı adını almıştır.

Çankırıyı özetlemek gerekirse. Yılın yarısında karlarla kaplı yüce dağları, topraklarının üçte birini kaplayan ormanları, kamp, karavan. yaya ve atlı yürüyüş, bisiklet, fotoğrafçılık ve avcılık gibi pek çok turizm çeşidine elverişlidir. Ayrıca yaylaları, zengin termal kaynakları ve içmeleri, yüzyıllardır yaşatılan kültürel değerler. Sevecen insanları ve geleneksel konukseverliği ile doğayla baş başa kalmak ve şehir hayatından uzaklaşmak isteyenler için idealdir.

Gel Gelelim Çankırı’ya yolunuz düşerse gezmeniz gereken yerleri şu şekilde sıralayalım.İlk olarak Çankırı Tuz  Mağarası  ziyaretiyle başlayabilirsiniz.

Çankırı Gezilecek Yerler

Merkez ilçeye 20 km mesafede bulunan ve Hititler Döneminden beri işletildiği tahmin edilen tuz yatakları ülkemizin en büyük kaya tuzu rezervine sahiptir. Tuz elde etmek amacıyla açılan oyukların oluşturduğu mağarayı gezen ziyaretçiler kendilerini modern karayolu tünelinde zannetmektedirler. Yaklaşık 100 hektar’lık alana sahip mağara birçok galeriden meydana gelmiştir.

Yer yer tuzdan sarkıt ve dikitlerin bulunduğu mağarada üretilen kaya tuzu ilimizde bulunan tuz fabrikalarında işlenmektedir. Ülke genelinde sofra ve sanayi tuzu olarak pazarlanmaktadır. Çankırı Valiliğince mağarada çeşitli dönemlere ait heykel ve rölyeflerin yer alacağı “Kristal Art Galeri” projesi gündeme getirilerek mağaranın turizme kazandırılması hedeflenmekte. Bu çerçevede projenin ilk adımı olan tuz heykeller mağarada sergilenmektedir. Sabit ısı ve nem değerleriyle özellikle astım hastaları için yararlı olabilecek bir ortama sahiptir. Mağaranın sağlık turizmine kazandırılması için çalışmalar sürdürülmektedir.

Çankırı Otobüs bileti  alarak  tüm güzellikleri  yerinde  keşfedin. Çankırı Tuz  Mağarası bölgede ve şehirde bilinen ve ziyaretçileri bol olan bir mekandır. Ulusal basında sıkça yer almaktadır.

Çankırı otobüs firması ise Çankırı Özlem Turizm‘dir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

+100 Otobüs Firmasının Online Otobüs Bileti Kolayca ve Güvenle