Sanal Otobüs

Artvin Cehennem Deresi Kanyonu 2. Büyük Kanyon

Artvin Cehennem Deresi Kanyonu 2. Büyük Kanyon

Gezilecek yerler için başlattığımız tanıtımlarımız devam ediyor. Bu içeriğimizde Dünya’nın en büyük 2. Kanyonu olan Artvin Cehennem Deresi Kanyonu hakkında bilgiler vereceğiz.
Kanyon hakkında detaylı bilgiler.

Artvin Cehennem Deresi Kanyonu Hakkında Bilgiler

Yolunuz bir gün Artvin’e düşerse gidip görmeniz gereken yerlerin başında bu kanyon geliyor. Özellikle dağlık alanlarda bir geziyi seviyorsanız sizi farklı süprizler bekliyor diyebiliriz.
Türkiye’de değil Dünya’da sayılı kanyonlar arasında gösteriliyor.

Rakamlarla Cehennem Deresi Kanyonu: Özellikleri ise 1068 metrekarelik yüz ölçümüne sahiptir.180 metre yükseliğe ve 500 metre uzunluğa sahiptir.Genişlik ise değişkenlik
göstermektedir.Fakat bir rakam verilecekse 70 metre diyebiliriz.

Çoruh Nehrinin kollarından olan Ardanuç suyunun açtığı dar ve derin vadi olan Ardanuç Cehennem Deresinin yamaç eğimi 90 dereceyi bulur. Dik bir duvarı andıran ve 200 metreyi aşan yükseltisiyle oldukça dikkat çeker ve birkaç kilometre boyunca özelliğini korur. Ardanuç Cehennem deresi kanyonu içerisinde bulunan ve Artvin-Ardanuç karayolunun 25. km. sinde yer alan Kanyon, ilgi çekici doğal yapısı ile ilimizdeki görülmeye değer yerlerdendir.

Cehennem deresi kanyonu

Artvin Cehennem Deresi Kanyonu Nerede

Artvin’de yer alan Cehennem Kanyonu il merkezine olan uzaklığı yaklaşık olarak 34 kilo metredir. Ardanuç ilçesi sınırları içerisinde yer alır ayrıca birinci derece sit alanıdır.

Artvin Cehennem Deresi Kanyonu Hikayesi

Kanyona ait belirli bir hikaye bulunmamaktadır. Fakat bu kadar güzel doğa harikasına neden cehennem denilmektedir merak ediyorsanız. Bu isim  aslında  bölge halkı tarafından  verilmiştir.Nedeni ise çok sarp ve derin  bir  kanyon olduğu  içindir.

Kanyona gitmek için bazı taşlı ve dik patikaları takip etmeniz, tek kişinin bile zor sığacağı yollardan geçmeniz gerekir. Hatta aralıklardan tek tek geçerken, orada yaşamını sürdüren canlıların olası saldırılarından korunmak için bir sopa veya zil ile gürültü çıkarmak gerekir.

Artvin Cehennem Deresi Kanyonuna Nasıl Gidilir

Artvin’e doğrudan bir uçak bulunmuyor. Bunun için kara yolu seçeneği sizin için alternatif olabilir. Artvin şehir merkezine ulaştıktan sonra bu kanyona gitmek oldukça rahattır. Artvin merkezinden Ardanuç ilçesine doğru yol aldığınızda yolun 34. kilometresinde kanyona ulaşacaksınız. Artvin Otobüs Firmaları:

Lüks Artvin Turizm
Yeşil Artvin Turizm
Artvin Online Otobüs Bileti

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

+100 Otobüs Firmasının Online Otobüs Bileti Kolayca ve Güvenle