Sanal Otobüs

Dinlenme Tesisi Kurmak İstiyorum Şartları Nedir Kârlı Mı ?

Dinlenme Tesisi Kurmak İstiyorum Şartları Nedir Kârlı Mı ?

Şehirler arası dinlenme tesisleri vazgeçilmez unsurlarından birisidir. Bazı dinlenme tesislerinde otobüsler mola verirken bazı dinleme tesislerinin önünde sadece kamyon ve tırları görmek mümkün.
Dinlenme tesisi kurmak istiyorum diyorsanız öncelikle hedefiniz nasıl bir tesis olacağını belirlemek. Otobüs ve şahsi araçların mola verdiği bir dinlenme tesisi kurmanın bedeli 2 milyon liraya kadar çıkabilir. Tabi biz bu konuda hakim değiliz, bu konuda bilgisi olan ziyaretçilerimizden
bilgiler bekliyoruz.

Dinlenme Tesisi Kurmak

Yol üzerinde bir işletme kurulma aşamasında dikkat edilmesi gereken bazı kriterleri önceden belirlemelisiniz.
İçerisinde yer alan hizmetlerin çeşitli olması gerekir. Benzin istasyonu olmayan dinlenme tesislerinin tercih edilmesi daha düşük olabilir.
Şahsi araçlarıyla seyahat edenler benzin almak için bile bir dinlenme tesisinde durduğunda ya ihtiyaçlarını karşılar, ya da marketten bir kaç bir şey almayı tercih edecektir.

Dinlenme tesisi konumu da dikkat edilmesi gereken başka bir husus, yol üzerinde araçların analizinin iyi yapılması gerekiyor. İşlek kara yolları tercih edilmesi daha cazip olacaktır.

Fiyatların uygunluğu tesis için sürekli bir tercih sebebi olabilir. Dinlenme tesislerin pahalı olması her zaman tartışılan bir konudur.

Sitemizde daha önce hakkında bilgi verdiğimiz dinleme tesisleri;
https://www.sanalotobus.com/taytem-tesisleri.html
Kolaylı Dinlenme Tesisleri
Sizinde dinleme tesisiniz varsa veya sitemizde yer almasını istediğiniz tesisleri bize sanalotobus@hotmail.com a yollayabilirsiniz.

Dinleme Tesisi Açma Şartları Nelerdir

Dinlenme tesisi kurmak istiyorum
Dinleme tesisi kurmak istiyorum

Dinleme tesisi açma için bazı şartları tamamlamak gerekir. Bunlardan ilki ve en önemlisi izin belgeleridir. Geçiş yolu izin belgei alınması zorunlu belgedir. Genel olarak Kara Yolları Müdürlükleri tarafından verilmektedir. Fakat konum olarak Kara Yollarının sorumluluğu dışında bir tesisi için
İlçe belediye veya İl belediyesinden izin almak gerekebilir.

İlgili Madde: Belediye Sınırları Dışında Karayolu Kenarındaki Yapı ve Tesisler

Madde 26- (Değişik birinci fıkra:RG-1/9/2010-27689) Karayollarında her iki taraftan sınır çizgisine 50 metre mesafe içinde bağlantıyı sağlayacak geçiş yolları yönünden; akaryakıt, servis, dolum ve muayene istasyonları, umuma açık park yeri ve garaj, terminal, fabrika, işhanı, çarşı, pazar yeri, eğlence yerleri, turistik yapı ve tesisler, inşaat malzemesi ocak ve harmanları, maden ve petrol tesisleri, araç bakım, onarım ve satım işyerleri ve benzeri trafik güvenliğini etkileyecek yapı ve tesisler için, o karayolunun yapımı, bakımı, işletilmesi ile ilgili kuruluştan izin alınması zorunludur.

Verilen izinler, ilgili valiliğe bildirilir.

Gerekli izinleri almayan işletmelerin kapatılacağı bilgisi de veriliyor.

Dinlenme Tesisi Açma Maliyeti

Yapılacak her iş için belirli bir maliyeti gözden çıkarmalısınız. Peki dinlenme tesisi açma maliyeti nedir. Bu konu için net bir fiyat söylemek mümkün değil. Dinlenme tesisinin nerede kurulacağı, içerisinde hangi hizmetlerin yer alacağı, kimlerin hedeflendiğine göre dizayn etmek maliyeti artıran nedenlerdir.

Dinlenme tesisi konumu maliyet arasında önemli yer tutacaktır, arsa alıp sıfırdan tesis kurmak veya tesis kiralamak önemli maliyetleri getirebilir. Örneğin İstanbul Ankara arasında bir tesis için kira veya arsa bedeli ile, Niğde Ankara arasında tesis için aynı olmayacaktır. Fakat orta düzeyde bir dinlenme tesisi için 1 – 2 milyon lira gidebilir. Dinlenme Tesisi Kurmak İstiyorum diyenlerin içerisinde neler olması gerektiğini iyi belirlemesi gerekiyor. Bizim olmazsa olmazımız bir sonraki başlıkta.

Dinlenme Tesisi İçerisinde Neler Var

  • Restaurant iyi bir yemek yeme alanı.
  • Market
  • Fastfood , zamanı kısıtlı yolcular için hızlı yemek hizmeti vermek iyi düşünülmektedir.
  • Ekmek fırını, kendi yiyeceklerini yanlarında taşıyanların ekmek ihtiyacı olabilir.
  • Hediyelik eşya dükkanı, genel olarak market içerisinde yer alır yöresel ürünlerinde satışı yapılır.
  • Araçlar için yıkama, özel araçları ile seyahat edenler özellikle camlarını yıkamayı tercih ediyorlar.
  • İhtiyaçlar için lavabo.
  • Benzin istasyonu.

Dinlenme Tesisi Kurmak İstiyorum diyenlere sizde fikir verin, din dinleme tesisinde olması gerekenleri bize yorum olarak yazabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

+100 Otobüs Firmasının Online Otobüs Bileti Kolayca ve Güvenle