Sanal Otobüs

Gemerek Sarkışla Seferleri ve Servisleri

Gemerek Sarkışla Seferleri ve  Servisleri

Gemerek Şarkışla seferleri  saatleri  ücreti  ve  detaylı  bilgileri

Gemerek  ile Şarkışla  bir birine komşu  ile iki  Sivasın ilçelerindendir.Kayseri  ile Sivas  karayolu  bu iki  ilçeden geçmektedir.Bu nedenle  ulaşım bir nebzede  olsa  rahat  yapılmakatadır.Fakat  şehirler arasın da sefer yapan otobüs firmaları  ile  servisler arasında  yapılan  anlaşma  gereğince  bu iki  ilçe  arasında  seyahat  etmeniz  gerekiyorsa  şehirler arası  otobüs  işletmelerini  kullanamazsınız.Bu  durumda  yapmanız  gereken  ise  servisler ile  gitmeniz  gerekmektedir.
İlçe merkezinden kalkış  yapan minibüs servislerle  gidebilirsiniz.
Kayseri ye  gitmek isteyen  Şarkışla’da yaşayanlar  Gemerek’ten geçmek  zorundadır.

Gezmek  için  Gemerek’e gelecekseniz  size  bir merkez  tanıtalım:

Sızır Kalesi Gezi  Planı ve Yorumlari

Sivas’ın Gemerek  ilçesi sınırları  içerisinde yer alan bu kale geçmişe şahitlik  eden önemli bir kalıntı konumundadır.
Sızır kasabasının güneydoğu girişinde eskiköy adıyla anılan mevkidedir. Elde edilen buluntular bu bölgenin çok eski bir yerleşim merkezi olduğunu göstermektedir. Kayalık ve yeşil bir alan içerisinde bulunan bu bölgede birçok mağara vardır. Bölgenin doğusunda bulunan çağarşak mevkiinde yüze yakın mağara bulunmaktadır.
Sızır kasabasının şu andaki yerleşim merkezi olup, görünen kalıntı yoktur. Kasabanın merkezinde bulunan Höyüğün çevresinin çok önceleri su ile çevrili olduğu, zamanla suların çesitli tabii nedenlerden çekildiği ve Roma Kralı Sezar zamanında buraya bir kale yapıldığı tahmin edilmekte, bundan dolayı Sızır’in adının Sezar’dan geldiği söylenmektedir. Kale üzerinde bulunan mahalle şimdi Kalebaşı mahallesi olarak anılmaktadır.
Diğer bir rivayete göre de bu bölgede fazla suyun sızması sonucu önceleri Sızar diye anıldığı sonradan Sızır’a dönüştürüldüğü ifade edilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

+100 Otobüs Firmasının Online Otobüs Bileti Kolayca ve Güvenle