Sanal Otobüs

İstanbul Tefenni Otobüs Bileti

İstanbul Tefenni Otobüs Bileti

İstanbul Tefenni otobüs bileti, otobüs seferleri, bilet fiyatları ve telefon numaraları Sanalotobus.Com‘da!
İstanbul Tefenni  otobüs biletinizi en uygun fiyata satın alın!

Tefenni ‘yi  ilkkez  duyuyor olabilirsiniz.  fakat  hemen sizi  bilgilendirelim.Tefenni  Burdur  ilimize  bağlı  olan bir ilçedir.Sakin ve  güzel  bir  ilçe olan Tefenni ye  İstanbul  şehirler  arası otobüs terminalinden  ulaşmanız  mümkündür.Fakat  bu konuda  tek  tercih  edebileceğiniz otobüs firması  Metro Turizm  otobüs işletmesidir.Sefer detayları  aşağıda  verilmiştir.İstanbul’da  ikamet ediyorsanız  şehir içi  servisleri ile  otogara  gitmeniz  mümkündür.Tefenni de şehir içi  servis  bulunmamaktadır.Bu nedenle planlamanızı  ona göre  yapmanız  tavsiyemizdir.Ayrıca aşağıda  ki erkan görüntüsü  sitemiz üzerinden yapılan sorgulama  sonucunda  ortaya  çıkan  bir  görüntüdür.Bu  sorgulama  06,07,2017 yılınnda yapılmıştır.Daha  sonra ki  sorgulamalar  değişik  sonuçlar  ve bilgiler  verebilir.

TEFENNİ HALKININ KÖKENİ

Dil, lehçe ağız gibi anlaşmayı sağlayan ve her zaman yasatılan değerler bir toplumun kökenini belirlemede önemli unsurlardır. Burdur Ağzı, Batı Anadolu ağızlarından olup, Denizli, Isparta, Muğla, Aydın, İzmir, Kütahya ve Manisa’nın içinde bulunduğu alt grupta yer almaktadır.

Yer adlarına göre yapılan araştırmalar, Burdur civarına oğuzların Kınık Boyunun yerleştiğini göstermektedir. Tefenni civarlarına Türk boylarından Tirkemiş (Burdur), Yuva (Yuva, Yuvalak), Gılman (Gulman-Belkaya), Üreğil (Yesilkoy) Çömek Aşireti (Tefenni), Avşar

Boyları ve 17.yuzyıl ortalarında da Sarı Keçili Aşireti, gelip yerleşmişlerdir. Fakat çeşitli evlilik ilişkileri vasıtası ile soylar birbirleriyle karışıp kaynaşmıştır. Bugün saf olarak günümüze gelmiş bir boydan bahsetmek oldukça güçtür. Yine de hepsi Oğuzlar’a dayanır. Tefenni halkı, Türk Dili’ni ve ağzını koruduğuna göre Türk olduğu şüphe yoktur.

Tefenni halkına kimliği sorulduğunda: Uyruk bazında ‘T.C. Vatandaşıyım’. Milliyet bazında ‘Türk’üm’, din bazında ise “Müslümanım” diyecektir. Gelenek ve göreneklerine bakıldığında Yörük unsurları ağırlıklı olduğu için Yörüklerle sıkı ilişkisi olduğu aşikârdır.

1960 yıllarında Bulgar zulmünden kaçan, Bulgaristan Türkü 53 aile Tefenni’ye gelmiş, Devlet onlara iskân etmiş, kalacak ev ve bir miktar arazi vermiştir. Tefenni halkı onları da kendileri gibi görmüş ve onlarla da kaynaşmıştır. Son dönemde Muş ve Van’dan çalışmak için gelen aileler de Esentepe ve Yenice Mahallelerine yerleşmiştir.

Yörede sarı posu takılması ve sarı keçilerin olması Sarı Saltuklarla yakından ilişkili olduğu kanaatindeyiz.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

+100 Otobüs Firmasının Online Otobüs Bileti Kolayca ve Güvenle