Sanal Otobüs

Otobüslerde Retarder Nedir? Ne İşe Yarar

Otobüslere merakı olanların çok sık duyduğu Otobüslerde Retarder nedir , nasıl kullanılır ve kullanımı hakkında faydaları hakkında bilgiler vereceğimiz bu yazımıza hoşgeldiniz.Otobüs yolculuklarında Retarder sesini çok sık duyarsanız hatta bu sesi çok sevenler olduğunu biliyoruz.Fakat Retarder otobüsler için büyük bir öneme sahiptir.Tır, kamyon vs gibi uzun yol yapan araçların çoğunda yer almaktadır.Fakat biz otobüs üzerine bu makaleyi oluşturduğumuzu belirtelim.Aşağıda Travego otobüsünde kısa bir retardar sesi ve mola girişi videosundan keyif alacağınızı düşünüyoruz.

Otobüslerde Retarder Nasıl Çalışır

Retarder, temel olarak şaftın ucuna yerleştirilen rotor ve stator denilen iki çark ile çalışan hidrodinamik basınçlı bir sistemdir. Araçta direksiyon altında bir retarder için kademeli bir kol ya da fren pedalına bağlı bir sistemle harekete geçirilir. Rotor aracın şaftına bağlıdır. Stator ise rotorun karşısında retarder gövdesine sabitlenmiştir. Şanzumandan gelen şaft hareketiyle rotor döner. Retarder devre girdiğinde rotor ve stator arasına yağ pompalanır rotorun dönüşüyle hareketlenen yağ statorun kanaçtıkçlarına çarpar ve yavaşlar. Buda rotoru yavaşlatır ve frenleme gerçekleşir.

Retarder fren seviyesi kontrol kolu üzerinden ne kadar yükseltilirse o kadar fazla yağ pompalanır. Daha sonra içeride ısınan yağ aracın soğutma sistemine iletilerek soğutulur ve haznesine geri döner. Böylece rotorun hareket enerjisi yağ sayesinde ısı enerjisine çevirilerek soğutma sistemi tarafından araçtan dışarı atılmış olur ve hiçbir sürtünme, aşınma problemi meydana gelmez. Alınabilecek en iyi performans soğutma sisteminin verimiyle doğru orantılıdır.

Retarder kullanıldığında rotor devri ne kadar yüksekse o kadar etkili olur ve bu nedenle retarder ile araç çok verimli şekilde yavaşlatılır ve hız düştükten sonra araç disk ve kampana fren sistemleri ile durdurulur. Sürücü her durumda yardımına yetişecek bir fren sistemine sahip olduğunu bildiği için gönül rahatlığıyla aracını kullanabilir.

Travego retardar sesi

 

Otobüslerde Retardar Neye Yarar

Öncelikle çok daha güvenli ve konforlu bir yavaşlama sağlıyor.
Otobüslerin fren balatalarının daha uzun ömürlü olmasını sağlıyor.

Bunların dışında sizlerin bildiği faydaları bize yorum olarak yazabilirsiniz.Ayrıca Retardar hakkında bu yazıda eksik bilgileri yorum kısmından bizimle paylaşabilirsiniz.

Otobüslerde kullanılan bir kayıt cihazı ise takometredir.  Takograf hakkında detaylı bilgileri  BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

+100 Otobüs Firmasının Online Otobüs Bileti Kolayca ve Güvenle