Sanal Otobüs

Şehirler Arası Otobüs Host ve Hostesliği Hakkında Bilgiler

Şehirler Arası Otobüs Host ve Hostesliği Hakkında Bilgiler

Şehirler arası otobüs firmalarında host,hostes , kaptan olarak çalışmak isteyenler için detaylı olarak bilgiler vereceğimiz bu yazımızda öğrenebileceğiniz bilgiler işinize yarayacaktır.Otobüsler gerçektende çocukluktan beri sevilen bir ulaşım aracıdır.Bu sevgiler bazen otobüs içerisinde çalışmaya kadar ilerliyor.Fakat hiç bir işin kolay olmadığı gibi otobüslerde çalışmakta hiç kolay değil.Özellikle uzun yol yapan otobüs şirketlerinde bu iş kolay değil.

Otobüslerde Host ve Hostes Ne iş Yapar

Araç içerisinde yolcularak ikramlarda bulunan elemen host ve hostes olarak ayrılır.Kadınlar için hostes ,erkekler için host tabiri kullanılır.
Peki bu görevliler neler yapar görevleri nedir.Yolcuların seyahat süresi boyunca bazı ihtiyaçları olabilir.Örneğin su , peçece vs gibi bunları yerine getirmektedir.Bunların dışında ise sıcak soğuk ikramlar bu görevliler tarafından yapılmaktadır.

Host ve Muavin Arasında ki Fark

Yukarıda belirttiğimiz gibi Host araç içi ikramları yapıyor.Muavin ise bagaj alım ve teslim, otobüs iç ve dış temizliği ile ilgileniyor.
Host ve hostesler otobüslerde yolculuk sona erdiğinde başka bir otobüs ile tekrar görevine gidebilirken muavinler belirli bir otobüste sabit olarak çalışmaktadır.Ayrıca ananoslarda host ve hostesler tarafından yapılır.

Otobüs sevgibi küçüklükten beri başlamaktadır.Bu nedenle otobüste host olmak istiyorum diyenlere azımsanmayacak kadar çok fakat bunun için gereken bazı şartlar bulunuyor.

Genel olarak otobüs firmalarının istediği bazı şartlar bulunuyor

MUAVİN OLMAK İSTEYEN ARKADAŞLARIN DİKKATİNE ,MUAVİNLİK İMKANİ SERTİFİKASI
MUAVİNLİK İÇİN GEREKLİ ŞARTLAR

-LİSE MEZUNU OLMA ŞARTI ARANMAKTADIR.
-MUAVİNLİĞE UYGUN OLMA DURUMU.
-DİKSİYON DÜZGÜNLÜĞÜ.
_UYKU PRABLEMİNE DAYANIKLI.
-SABIRLI OLMAK.
-OTOGARLARA YAKIN YERDE İKAMET ETMEK.

Tabi bunlara ek olarak en öncelikli aranan şart tecrübe. Daha önce otobüslerde çalışmak çok büyük bir avantaj.Firma yetkilileri böyle bir durumda tercih olarak tecrübeli olanları işe alıyorlar. Tabi başka bir durumda firmalar özmal otobüsler ve şahıs otobüsleri çalıştırıyorlar. Şahıs otobüslerinin sahipleri genel olarak tanıdık host ve hosteslere iş verebilirler.

Host Hostes Muavin Maaşları

En çok merak edilen bir diğer konu maaşları nedir.Tabi bu otobüs firmalarından kaynaklı olarak değişkenlik göstermektedir.Fakat asgari ücret bilindiği gibi 1604 lira yani bu maaştan az olması beklenemez.
Nasıl hesaplanır.Otobüslerin sefer sayılarına göre de hesaplanabilir veya sabit bir maaş olarakta hesaplanabilir.Bu daha çok otobüs firmalarının tercih ettiği yöntemdir.Eğer bu konu hakkında bir bilgi sahibiyseniz yorum olarak bizi bilgilendirebilirsiniz.

İş İlanları

Host koltoğuna oturmak bazen herkesin istediği bir şey fakat bu işi yapanlar ise bu kadar hevesli olunmaması ve çok zor bir meslek olduğunu söylüyorlar. Fakat yinede iş ilanları en çok sorulan soru olarak karşımıza çıkıyor.
Özellikle Metro Turizm, Pamukkale Turizm , Kamil Koç Turizm , Ali Osman Ulusoy Turizm , Kayseri Süha Turizm , Elazığ Murat Turizm . Best Van Tur Nilüfer Turizm ve Has Turizm otobüs firmaları eleman arıyor mu diye sorulan sorular.

Fakat bu otobüs firmalarının belirli bir host iş ilanı bulunmuyor.Yapmanız gereken ise internet sitelerinden insan kaynaklarına bakmak ve açık olan pozisyonlar için başvuruda bulunmak.Fakat özellikle İstanbul Ankara İzmir Bursa Antalya Diyarbakır Trabzon
da hizmet veren ve host arayan yerel otobüs firmaları otogar yazıhanelerinin kapılarına ilan veriyorlar ve muavin host hostesler bu şekilde de alınabiliyor.Özellikle 2019 yaz aylarında bu ihtiyacın daha da artacağını tahmin ediyoruz.

Yorumlarınızı bekliyoruz.

Host ,Hostes ve Muavin hakkında bilgiler vermeye çalıştığımız bu yazımızın sonuna geliyoruz.Bu meslekte daha önce çalışanlardan yorumlar beliyoruz.İyi yanları ,kötü yanları nedir. Zorlukları nedir , karşılaşılan durumlar nedir? gibi soruların cevaplarını www.sanalotobus.com sitemize bir çok yorumda işe yeni başlayanları host olmak istediğini biliyoruz.Bu ziyaretçilerimize tavsiyeleriniz nedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
 1. ümit dedi ki:

  kotu yanlarıda olsa bu meslek seviyorum

 2. Esma dedi ki:

  Kız muavin yani hostes var mıdir bilginiz var mi Esenler otoagarinda?

  1. Azer bülbül dedi ki:

   Bu işi kadınlar da yapar tabiki ancak kimse yanlış anlamasın ben kendini bilen biri olarak söylüyorum
   Kadınların bu sektörde gerek şoför gerek host olarak çalışması gerek soför gerek host olan bazı eşkiya tipler yüzünden zordur diyim gerisini anlayın

+100 Otobüs Firmasının Online Otobüs Bileti Kolayca ve Güvenle