Sanal Otobüs

Türkiye’nin En İyi Otobüs Firmaları

Türkiye’nin En İyi Otobüs Firmaları

Yolcu taşımacılığı, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşundan bu yana büyük gelişme kat etti. Günümüzde otobüs firmalarının tek rakibi “Türk Hava Yolları” (!)…

Türkiye’de karayolu yolcu taşımacılığı, Cumhuriyet’in kuruluşunun ardından gündeme geldi. Özellikle İkinci Dünya Savaşı’nın ardından yaşanan gelişmeler, yolcu taşımacılığı sektörünü doğurdu. Yol ve baraj inşaatları, otomotiv sektöründeki gelişmelere paralel olarak insanların farklı yerlere seyahat etme ihtiyacı doğdu. Türkiye’nin en köklü ve en iyi otobüs firmaları da bu dönemde ortaya çıktı. Yıllardır yolcu taşıyan deneyimli otobüs firmaları, teknolojideki gelişmelere ayak uydurarak modern yolcu taşıma hizmeti veriyor. Müşteri memnuniyetini ön planda tutan bu firmalara mercek tutalım.

180+ Otobüs Firmasının online otobüs bileti satış adresi Onlinebilet.com, en iyi otobüs 10 firmasını listeledi.

Kamil Koç

Türkiye’nin ilk ve en eski otobüs firması olan Kamil Koç’un otobüsleri, 91 yıldır yollarda. Türkiye’nin ilk karayolu yolcu taşıma firması olan Kamil Koç, sektörün öncü firmalarından biri. Bünyesindeki 8 bin personelle hizmet veriyor. 67 il ve 271 ilçeye ulaşan firmanın 861 bilet satış noktası bulunuyor. Kamil Koç’un yaklaşık bin 100 otobüsü bulunuyor. 2015 yılında toplam 17 milyon yolcuya ulaşan firma, 2020 yılında bin 800 otobüs ile 30 milyon yolcu taşımayı hedefliyor. Kamil Koç, aynı zamanda Türkiye’nin en büyük 500 firması arasında yer alıyor.

Türkiye’de ilk kez host ve hostes uygulaması başlatan, otobüslerle ilk kargo taşımacılığı yapan, ilk sigara yasağını uygulayan ve daha birçok ilki gerçekleştiren köklü bir firma olan Kamil Koç’un “kilometre taşlarına” göz atalım:

· 1923–1926 yılları arasında Bilecik Pazarcık-Bursa arasında manda arabaları ile yük taşıyarak karayolu taşımacılığına başladı.

· 1926 yılında Bursa-Bilecik Karaköy Tren İstasyonu arasında yolcu taşımaya başladı.

· 1927 yılında kendisine ait 3, şahıslara ait 7 araçla hizmetini sürdürdü.

· 1933 yılında Bursa – Ankara arasında yolcu taşımacılığına başladı.

· 1949 yılında Ankara-İstanbul hattında yolcu taşımacılığına başladı.

· 1954 yılında İstanbul-İzmir güzergâhı devreye sokuldu.

· 1965 yılında 115 adet Magirus Deutz marka otobüs aldı.

· 1970 yılına kadar Karadeniz, Doğu ve Güney güzergâhları açıldı.

· 1975 yılında Kâmil Koç’un vefatından sonra ailesi şirketin misyonunu devraldı.

· 1982 yılında şehir içi personel taşımacılığına başladı.

· 1990 yılında çok sayıda çift katlı otobüsü bünyesine kattı.

· 2003 yılında tarifeli İstanbul-Atina seferlerine başladı.

· 2005 yılında Yolkart sistemi başladı.

· 2006 yılında internetten bilet satışına başladı.

· 2011 yılında 10 milyon yolcu taşıdı.

· 2016 yılında “Kaptan Akademisi” eğitim programı hizmete başladı.

Pamukkale Turizm

“Seyahat Etmek Özgürlüktür” sloganı ile ulaşım sektöründe önemli bir yeri olan Pamukkale, 55 yıllık geçmişi ile Türkiye’nin en köklü otobüs firmalarından biri. Türkiye’de karayolu taşımacılığında birçok ilki hayata geçiren Pamukkale, Türkiye’nin en iyi otobüs firmalarının başında geliyor. Pamukkale’nin kuruluşu, Atatürk’ün de onayladığı bir proje ile gerçekleşmiş. Şöyle ki; 5 Şubat 1931 tarihinde Denizli’den İzmir’e gitmek için tren garına gelen Mustafa Kemal Atatürk’ü uğurlamaya gelen heyetin arasında TBMM 1’inci dönem Denizli Milletvekili Hacı Mazlum Bababalım da bulunuyordu. Atatürk ile sohbet eden Bababalım, karayolu ile şehirlerarası yolcu taşımacılığı fikrinden bahseder. Bababalım’ın fikri, Atatürk tarafından takdir edilir.

Ancak dönemin şartları sebebiyle proje hayata geçirilemez. Hacı Mazlum Bababalım’ın projesini 1962 yılında torunları gerçekleştirdi. Denizli-Pamukkale’den adını alan ‘Pamukkale Turizm’, 16 Ocak 1962 tarihinde kuruldu. Pamukkale’nin ilk seferleri Denizli–İstanbul ve Denizli–Ankara güzergâhlarında gerekleştirildi. 1972 yılında firmanın genel merkezi İzmir’e taşındı. 1976 yılında Türkiye’de ilk şehir içi servisler Pamukkale tarafından hayata geçirildi. 1985 yılında Türkiye’nin en geniş araç filosuna sahip olan Pamukkale, 1990 yılından itibaren üstün teknolojili, modern tasarımlı otobüslerle hizmet verdi. 2002 yılında Türkiye’nin ilk online bilet satış ve rezervasyon hizmeti sunan otobüs firması Pamukkale oldu. 2006 yılında “Pamukkart” uygulamasını başlatan Pamukkale, “Pamukyol” uygulaması ile de 2+1 genişletilmiş özel koltuk dizaynı, her koltukta LCD ekran, uydu kanal yayını, bilgisayar oyunları, kişisel özel yayın imkânı, kesintisiz mobil hızlı internet gibi uygulamaları birleştirdi.

Kontrol Sizde

“Kontrol Sizde” sloganı ile “Teknobüs” uygulamasını hayata geçirerek, yolcuların tercih ettikleri film, müzik ve fotoğraf gibi dokümanları seyahat sırasında kullanabilmelerini sağladı. 2009 yılında sosyal sorumluluk ve destek projesi “Pamukkeller” uygulaması ile eğitim, sanat, sağlık ve spor alanında birçok projeyi hayata geçirdi. 2009 ve 2010 yıllarında ulaştırma sektöründe birinci seçildi. “Pamukkale Akademi” de, Pamukkale’nin sektörde uzmanlık kazanmak isteyen gençlere eğitim desteği verdiği diğer bir uygulama. 2011 yılında 9 milyon avroluk bir yatırımla Bursa’ya üs kuran Pamukkale; Bursa’dan, Akdeniz, Ege, Batı Karadeniz, İç Anadolu, Marmara bölgelerine direkt kalkışlı seferler düzenlemeye başladı. 2014 yılında “Adım Adım Trakya” projesi ile Trakya Bölgesi’ndeki illeri ve bazı büyük ilçeleri de güzergâhına ekledi. 2016 yılında 100 adetlik 2+1 Pamukyol otobüs alımı yapan Pamukkale, 2017 yılının başında filoya 100 otobüs daha dâhil etti. Pamukkale, 500 araçlık filosu ile 2016 yılında 13 milyon yolcu taşıdı.

Ulusoy Seyahat

Ulusoy Seyahat, 80 yıldır hizmet veriyor. 1937 yılında kurulan firma, dünyanın en iyi karayolu yolcu taşımacılık sisteminin oluşmasına katkı sağladı. Kalitesi ile sektörde öncü olan Ulusoy, 320 otobüslük filosu ile yılda ortalama 3,5 milyon yolcu taşıyor. Aynı zamanda marka ödülü olan “Superbrands” ödülü alan ilk otobüs firmasıdır. Türkiye’de karayolu yolcu taşımacılığını tanımlayan, model oluşturan lider bir marka olarak tanınan Ulusoy, yüksek standartlı ve kaliteli hizmetle müşteri memnuniyetini en üst düzeye çıkarmayı hedefliyor. Ulusoy’un sloganı ise, “Her Şey Zamanında”.

Balıkesir Uludağ Turizm

Balıkesir Uludağ Turizm’in kurucusu Fehmi Şengörenoğlu (Hancıoğlu), otobüs işletmeciliğine iki arkadaşı ile kurdukları “Aşan Turizm” firması ile başladı. İlk seferler, Balıkesir-Bandırma güzergâhında yapıldı. Daha sonra Balıkesir-İzmir, Bandırma-İzmir, Balıkesir-Bursa hatları açıldı. Şengörenoğlu, 1973 yılında “Aşan Turizm”den ayrılarak bağımsız olarak Uludağ Turizm’i kurdu. Firma, 1996 yılında şirketleşme yoluna gitti ve Balıkesir Uludağ Ltd. Şti. kuruldu. 2007 yılında İzmir-İstanbul, Balıkesir-İstanbul ve Bursa-İstanbul seferlerini başlattı. Firma, 140 otobüs ve 450 personelle hizmet vermeye devam ediyor.

Nilüfer Turizm

Bursa merkezli bir otobüs firması olan Nilüfer Turizm, Mart 2000 yılında kuruldu. Bursa, İstanbul, Ankara, İzmir, Eskişehir ve Balıkesir illeri arasında yolcu taşımacılığı hizmeti veren Nilüfer, 80 adet otobüs filosu ile hizmet veriyor. Bünyesinde binden fazla personel, yaklaşık 100 farklı bilet satış noktası ve çok sayıda şehir içi servis ile müşterilerinin memnuniyetini kazanan Nilüfer, “Mutluysanız, Mutluyuz” sloganı ile hizmetlerini sürdürüyor.

İsmail Ayaz

Bilecikli İsmail Ayaz’ın babası 1. İnönü Savaşı’nda şehit olmuş. Şahadetinden 8 ay sonra dünyaya gelen oğluna, babasının ismi verilmiş. Askerden önce “kaptıkaçdı” adı verilen ve yolcu taşıyan araçlarda çalışan İsmail Ayaz, 1950’li yıllarda Osman Ege ve Kamil Koç firmalarında çalıştı. Otobüsçülüğe de bu yıllarda başlayan İsmail Ayaz, 1950’li yılların sonunda 2 adet otobüsle Bursa’dan Eskişehir’e gelerek buraya yerleşti. 1960 yılında Bursa-Eskişehir arası yolcu taşımaya başladı. 1962 yılında “Ayaz Turizm Seyahat” adıyla kurulan otobüs firması ile yurt içi ve yurt dışı turlar ve hac seferleri düzenlemeye başladı. 1963 yılında Eskişehir- İstanbul seferleri başladı ve Bursa seferleri kaldırıldı. 1980 yılında Eskişehir merkezli Zümrüt Turizm’i satın alarak bünyesine kattı. Bu yıllarda Eskişehir’den Ankara, Antalya, Alanya ve Marmaris seferleri başladı. 1990 yılların başında rekabet ve kısır çekişmelerden dolayı Ankara seferleri kaldırıldı. İsmail Ayaz, halen 24 farklı il ve ilçeye seferler düzenlemektedir.

İstanbul Seyahat

Köklü otobüs firmalarından biri olan İstanbul Seyahat, 1940 yılında Abit Tırış tarafından kuruldu. İlk olarak Samsun Çarşamba – Giresun Alucra arasında seferlerle sektöre adım atan İstanbul Seyahat, 1975 yılında Trakya Bölgesi’nde seferlere başladı. Firma ardından, İstanbul-Çorlu güzergâhında çalışmaya başladı. 1970’li yılların sonlarında Avrupa’nın çeşitli ülkelerine seferler düzenlemeye başladı. 1980 ve 1990’lı yıllarda sefer güzergâhlarını geliştirerek başta Trakya Bölgesi olmak üzere Karadeniz, Akdeniz ve Ege bölgelerinin büyük bir bölümünde yolcu taşıdı. 2002 yılında “İstanbul Seyahat Turizm Ticaret A.Ş.” unvanını aldı. Türkiye genelinde 250 online bilet satış ofisi ve yaklaşık 750 personeli bulunan İstanbul Seyahat’in filosunda 100 otobüs yer alıyor.

Has Turizm

Hatay merkezli bir firma olan Has Turizm’in geçmişi 1940’lı yıllara dayanıyor. Firmanın kurucuları İsmail Kara ve Mehmet Selim Kara kardeşler, at arabasında taş taşımacılığı yapmış. Kara kardeşler, 1952 yılında kamyondan bozma bir otobüs ile Antakya – Ceyhan- Adana – Tarsus – Mersin hattında yolcu taşıyarak sektöre adım attı. Kara kardeşler 1968 yılında Lübnan, 1974 yılında da Suudi Arabistan hattında yolcu taşımaya başladılar. 1975 yılında Suudi Arabistan’da “Has Turizm” olarak uluslararası grup taşımacılığı ile sektör önemli bir yer tutunan Kara kardeşler, 1981 yılında Türk hacıların yanı sıra Suriye hacılarını da Suudi Arabistan’a taşıdı.

1977 yılında dünyada bir ilki gerçekleştirerek Suriye’den, dönemin demir perde ülkelerinden Romanya’ya İstanbul bağlantılı otobüs seferlerine başladı. 1985 yılında dünya taşımacılık tarihinde yine bir ilki gerçekleştirerek Riyad, Damman, Cidde ve Akabe üzerinden Mısır seferleri düzenledi. 1986 yılından itibaren Türkiye’deki hac organizasyonlarında yer almaya başladı. Hac organizasyonlarında bazı yıllarda 3 bin otobüs ve 6 bin şoförle yolcu taşıdı. 1988 yılında Irak bandıralı askeri okul gemisi İbn Khaldon’un mürettebatını ve öğrencilerini İskenderun-Irak-Basra arasında taşıdı. 1990 körfez krizinde 5 milyon Yemen vatandaşının Arabistan’dan Yemen’e taşınması organizasyonunda yer alan firma, bu dönemde çok büyük sevkiyatlara imza attı. Bugün Has Turizm, Türkiye’nin yanı sıra güneyde Yemen’den, kuzeyde Sibirya’ya kadar uzanan geniş bir coğrafyada hizmet veriyor.

Metro Turizm

Metro Turizm, Türkiye’nin en büyük otobüs şirketlerinden biri. Yılda ortalama 19 milyon yolcu taşıyan Metro, bu bakımdan sektörde lider konumunda. Metro bünyesinde 495’i kendine ait toplam bin 221 otobüs bulunuyor. 79 ilde binden fazla bilet satış noktası bulunan Metro, günde ortalama bin 400 sefer düzenliyor. Şirketin yolcu sayısı 2014 yılında 23 milyona ulaşmış.

Anadolu Ulaşım

“Anadolu Ulaşım” adıyla 4 Haziran 2003 tarihinde merhum Orhan Erdoğmuş öncülüğünde “Geleceğe Yolculuk” sloganı ile kuruldu. Karayolu yolcu taşımacılığında kısa sürede geniş bir güzergâha ulaşan Anadolu, “Gerçek Patronlarımız Konuklarımızdır” sloganı ile hizmet veriyor. Uşak merkezli firma, halen 77 farklı il ve ilçeye seferler düzenliyor.

Kent Turizm

Kayseri merkezli Kent Turizm, 1955 yılında yolcu taşımacılığına başladı. “Önce Güven” sloganı ile faaliyet gösteren firmanın 70 otobüslük filosu, 300′ ün üzerinde bilet satış noktası ve 750 personeli ile 45 farklı ile yolcu taşıyor.

Çanakkale Truva Turizm

Kale-Çan Seyahat ve Çan Birlik olarak faaliyet gösteren firma, 1992 yılında “Çanakkale Truva Turizm Tic. Ltd. Şti. olarak faaliyet göstermeye başladı. Çanakkale merkezli olan Truva Turizm, Trakya Bölgesi illeri başta olmak üzere Marmara, İç Anadolu, Ege ve Akdeniz bölgelerinde yolcu taşıyor.

Esadaş Turizm

1983 yılında kurulan Esadaş, Türkiye’de yaygın ulaşım ağına sahip otobüs firmalarından biri. Yüksek standartlı ve donanımlı yaklaşık 200 otobüsle yılda ortalama 2,5 milyon yolcu taşıyor. Firma, karayolu yolcu taşımacılığında model olmayı hedefliyor.

Seç Turizm

Gaziantep merkezli firma, karayolu yolcu taşımacılığına 1972 yılında başladı. Yaklaşık 50 otobüs ve 100’ün üzerinde personel ile sektörde hizmet veriyor. Sloganı ise; “Güvenilir Kuruluş”.

Çayırağası

1944 yılında Gaziantep’te kurulan Çayırağası, 80 farklı noktaya yolcu taşıyor. Gaziantep’ten Türkiye’nin hemen hemen her yerine hizmet veriyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

+100 Otobüs Firmasının Online Otobüs Bileti Kolayca ve Güvenle