Sanal Otobüs

Yeni Travego Yakıt Tüketimi, Ne Kadar Yakar

Yeni Travego Yakıt Tüketimi, Ne Kadar Yakar

Herkese merhabalar,bu yazıyı okuyorsanız Mercedesin ürettiği Yeni Travego yakıt tüketimini merak ettiğinizi biliyoruz.Peki yakıt tüketimi nedir ve ne kadar yakar gibi soruların cevaplarını elimizden geldiğince anlatmaya çalışalım.

Fakat biz bir otobüs şöförü değiliz,bu nedenle fabrika verilerine dayanacağımızı şimdiden hatırlatmak isteriz.Bu konuda tecrübeli olduğunuzu düşünüyorsanız ve bize katılmıyorsanız alt kısımdan yorumlarınız bekliyoruz.

Öncelikle sağlıklı bir yakıt tüketimi öngörüsü için Yeni Travegoların motorunu incelememiz gerekiyor.Euro 5 olan motor yenilerde Euro 6 kullanılıyor. Yeni Travego otobüslerde bulunan Euro 6 Bluetec® OM470 motor egzoz emisyonlarını düşürürken daha yüksek verim ve performans iledüşük yakıt tüketimini de beraberinde getiriyor. Yani sizin cebinizi düşündüğü kadar çevreyi de düşünüyor.
Euro 6 OM470 serisi motorda kullanılmaya başlanan Common-Rail püskürtme sistemi de yakıt ekonomisini en üst seviyeye taşıyor.Bu bilgilerde burada kalsın.

Travego Yakıt Tüketimi ve Hesaplama

Biz Travego 15 yani dingilsiz modelini inceledik.
Tüm araçlarda olduğu gibi yakıt tüketimini etkileyen bazı unsurlar otobüsler için daha hissedilir bir şekilde ortaya çıkıyor.
Bu unsurlar nelerdir.
-Otobüsler genel olarak klima açık şekilde yol almakta bu yakıt tüketimini etkileyen önemli bir unsur.
-Otobüs ağırlığı bagaj ve yolcu dahil.
-Otobüsün yol boyunca hız durumu.
-Yol durumu ülkemizde nispeten yollar düzgün olsada virajlı ve yokuşu bol olan yerler bulunuyor.
-Büyük şehirlerde yapılan dur-kalklar.
-Ve diğer unsurlar bizim aklımıza gelmeyenlere yorum olarak yazabilirsiniz.

Tüm bunlar ele alındığında Travego tahmini olarak 100 kilometre de 25 ile 35 litre arasında bir yakıt tüketimi yapıyor diyebiliriz.
Biz hesaplamamızda alt limitin biraz üzerinde 27 litre olarak kabul ediyoruz.
Yeni Travego Yakıt Deposu 480 ltdir.
Gün itibariyle Motorine yapılan zamlar ile birlikte yaklaşık litre fiyatı 5,70 ‘in biraz üzerinde Opet in verilerine göre oluşturduğumuzu bildirmek isteriz.
Bu bilgiler ışığında Yeni Travego Yakıt Deposu 480*5,70= 2736 TL ye tam doluyor.Tabii otobüs firmaları bu fiyattan motorin almayabilirler.Siz alabileceği fiyatı 480 ile çarpabilirsiniz.
Yani litre fiyatını firmaların alacağı ortalama fiyat  4,5 Tl olduğunu düşündüğümüzde 480*4,5=2160 Tl olarak hesaplayabiliriz.

Yeni Travegonun 100 Km de ortalama 27 litre tükettiğini düşündüğümüzde litre fiyatı güncel olarak 5,70 ile hasaplandığında 153 lira karşımıza çıkıyor.Firmaların alacağı motorinin litre fiyatını 4,50 lira olduğunu kabul ettiğimizde 121,5 liralik bir gider karşımıza çıkıyor.
100 kilometrede yakacağı motorin tutarları bu şekilde.

Daha iyi anlaşılması için bir örnek ile yazımızı sonlandıralım.
İstanbul ile Elazığ arasında yolcu taşımacılığı yapan bir otobüs firmasının yakıt tüketimi şöyledir.
İki şehrimiz arasında ki mesafe 1200 KM bu yolu otobüs 324 Litre yakarak alacaktır. Bunu güncel fiyattan hesapladığımızda 1.840 liralik yakıt tüketimi ortaya çıkıyor.Otobüs firmalarının daha ucuz alabileceğini düşündüğümüzden 4,5 lira olarak hesaplamıştık yine bu fiyata göre hesaplayalım yaklaşık olarak 1.460 liralık bir yakıt gideri ortaya çıkıyor.

Yeni Travego ortalama bir yakıt tüketimi hakkında bilgi vermeye çalıştık. Eğer bu yazımızda ki bilgilerin yanlış olduğunu düşünüyorsanız düzeltmemize yardımcı olabilirsiniz.Bunun için yorumlarını bekliyoruz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Mustafa dedi ki:

    Bilgilendirici bir paylaşım olmuş teşekkürler 🙂

+100 Otobüs Firmasının Online Otobüs Bileti Kolayca ve Güvenle